Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií vyhlásila pro letošní rok kampaň na záchranu velkých primátů, proto jsme se rozhodli uspořádat v rámci dalšího ústeckého Science Café v kavárně Bárka Prima večer s primáty. Dorazily na něj zhruba tři desítky zájemců o problematiku nejbližších příbuzných člověka.
O tom, že to primáti ve volné přírodě vůbec nemají lehké, pohovořil v úvodu
primatolog Stanislav Lhota, výzkumný pracovník Zoologické zahrady v Ústí nad
Labem a také katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v
Českých Budějovicích. Svá slova doprovodil ukázkami
z filmu Green, které
nikoho z přítomných nenechaly chladným. Mluvilo se o ničení tropických pralesů v Indonésii a o tom, jak k němu přispíváme my, běžní konzumenti palmového oleje, neboť právě plantáže palmových palem nahrazují vykácené pralesy. Jestli se na plantážích palmové monokultury někomu nežije dobře, pak jsou to mimo jiné i orangutani.
Druhým hostem večera byla ing. Věra Vrabcová, tisková mluvčí ústecké zoo, která pohovořila o tom, jak se právě ústecká zoo zapojila do letošní kampaně na záchranu primátů. Nejvíc se o tom dozvíte na jejích webových stránkách. K nejslavnějším chovancům Zoologické zahrady v Ústí nad Labem patří orangutani Ňuňák a Ňuninka. Třetí host Science Café, chovatel z ústecké zoo Patrik Matějů vyprávěl o tom, jak se před lety párek malých orangutanů dostal z daleké Asie do Ústí nad Labem, zahrál si ve filmu, rostl, měl potomky a co dělá dnes. Po vyprávění o radostech, strastech i úskalích chovu rodinky Ňuňákovic přišel čas na dotazy účastníků, které svědčily o tom, že osud velkých primátů je málokomu lhostejný - ať už v malém rozměru ústecké
zoo a nebo na velkém plánu tropických pralesů. A to je určitě dobře.