levá dekorace článkupravá dekorace článku
26.09. 2011

Science Café 13. října: Mozek.. AKTUALIZOVÁNO!!!

24454490be_71381998_o2.jpg

POZOR, naléhavá zpráva!

Host dnešního Science Café v Ústí nad Labem prof. František Vyskočil byl dnes náhle hospitalizován a protože jsme se to dozvěděli až v průběhu dopoledne, nepodařilo se nám zajistit žádného náhradního hosta!!!

Přesto si do kavárny Bárka můžete přijít popovídat alespoň s námi, organizátory - o tom, s kým byste se rádi setkali v dalších pořadech, o tom, co pro vás chystáme, o magazínu Českého rozhlasu Sever Planetárium atd.
Omlouváme se, ale jsou věci mezi nebem a zemí, se kterými se mnoho nenadělá. A panu profesorovi přejeme brzké uzdravení!

Frederik Velinský & Jana Komínová

Asi 30 miliard nervových buněk jenom v mozkové kůře a další miliardy nahloučené v ostatních oblastech mozku a rozseté po celém těle jsou fantastickou informační soustavou. Jaké metody používají neurofyziologové, neurologové a psychiatři, aby zjistili, co se děje, když se vytvářejí nové spoje, paměťové stopy, smyslové vjemy a co se děje v mozku při řešení problémů, plánování a kde vznikají nové nápady a představy? Myslí mozek kvantově a jak velká jsou ta kvanta? O těchto a dalších otázkách budeme na říjnovém Science Café hovořit s prof. RNDr. Františkem Vyskočilem, DrSC., členem České učené společnosti, neurofyziologem z Přírodovědecké fakulty UK a Fyziologického ústavu Akademie věd v Praze. Srdečně vás zveme!

 

 

CHU35d8d1_Profesor_Vyskocil_Vyklad.jpgProf. RNDr. František Vyskočil, DrSC.

Narodil se 3. září 1941 v Pelhřimově, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Ve Fyziologickém ústavu AV ČR se zabývá v Oddělení buněčné neurofyziologie farmakologií a biofyzikou buněčných membrán hlavně na nervových synapsích. Přednáší fyziologii a neurofyziologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (kde byl v letech 1994-1997 vedoucím Katedry Fyziologie živočichů a vývojové biologie), dále na Lékařské univerzitě v Severní Karolině, Kalifornii a na Kazaňské lékařské univerzitě (kde dostal čestný doktorát).

V mezinárodních časopisech publikoval přes 240 vědeckých prací citovaných víc než 3600 krát, vesměs s vynikající odezvou u jeho kolegů, včetně několika nositelů Nobelovy ceny. Vedle článků o nekvantovém vylučování neuropřenašečů, o práci lidského svalu a působení plynného hormonu oxidu dusnatého, jsou nejznámější jeho publikace z oblasti mikroelektrod v mozku (ty jsou zařazeny mezi citační klasiky). Také přednáší a publikuje články rozdílech v nervové soustavě mezi pohlavími a o vztahu vědy a biblického pohledu na svět a život.

Studoval hru na housle na pražské konzervatoři, byl primáriem Kvarteta Heroldova klubu komorní hudby a nyní příležitostně vystupuje se známým houslistou a primáriem Foerstrova tria Stanislavem Srpem.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vydrzet-v-hlubinach-nejde-bez-smyslu-zivota-podotyka-k-situaci-zasypanych-horniku-profesor-vyskocil-ibh-/kavarna.aspx?c=A100916_152105_kavarna_chu


Plakát ke stažení zde.