levá dekorace článkupravá dekorace článku
23.02. 2018

Trans3Net - Inovacemi společně k úspěchu

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se snaží posílit výměnu znalostí, technologií a inovací spolu s dalšími 9 institucemi prostřednictvím přeshraničního projektu TRANS3Net. V rámci projektu vznikla tzv. TRANS3Net síť, která posiluje spolupráci mezi vědou a hospodářstvím, z čehož by měly profitovat malé a střední podniky. Projekt se dotýká trojmezí Německo, Polsko, Česká republika (přesněji Sasko-Dolní Slezsko-Ústecký kraj) s výhledem rozšíření tohoto území.

Jednotliví účastníci  v oblasti výměny inovací o sobě často nevědí. Nevědí, které instituce hledají partnery ke spolupráci nebo kde je možnost využití přístrojového vybavení apod. Jazykové bariéry a vědomí rizik přispívají k teritoriální uzavřenosti a zabraňují přeshraniční spolupráci. Tyto skutečnosti odrazují především menší podniky, které se tak stávají uzavřenými jednotkami.

Zmiňovaná síť TRANS3Net napomáhá k odstranění překážek mezi malými a středními podnikami a výzkumnými institucemi (vědou a hospodářstvím). Prvním krokem je webová stránka www.trans3net.eu, kde je již v rámci vytvořeného „atlasu“ zastoupeno více než 60 institucí zajišťujících výměnu znalostí, technologií a inovací (chcete-li transfer) z univerzit, výzkumných institucí, podniků, spolků a veřejné správy ze všech 3 zemí s krátkým představením jejich služeb, nabídky a poptávky.  Atlas se stále zvětšuje a slouží institucím jako možnost pro výběr a navázání vhodného kontaktu pro zajištění inovací ve své instituci. Kromě toho jsou na portálu trans3net zveřejňována upozornění na akce v oblasti inovací a jejich výměny.

Jednou z úspěšných uplynulých akcí byla tzv. visit, nebo-li prohlídka přístrojového vybavení na UJEP, která proběhla na 3 fakultách dne 7.2.2018 a které se zúčastnilo 28 zástupců z řad pracovníků zabývajících se transferem inovací ze všech 3 zemí. Akce měla značný ohlas. Další projektovou aktivitou bude například inovační burza dne 30. května v Děčíně na téma elektromobilita.