Muzeum města Ústí nad Labem prožívá hektické časy. Ke 135. výročí svého vzniku dostalo zpět k užívání opravenou historickou budovu a musí se do ní co nejdříve nastěhovat. Dva historici ústeckého muzea Václav Houfek a Martin Krsek si 10. března večer na „své" Science Café do kavárny Bárka přišli odpočinout přímo od stěhovacích vozů. Možná i proto mělo jejich povídání uvolněnější atmosféru, než bývá zvykem.
Zhruba čtyřicítka návštěvníků kavárny měla příležitost seznámit se s přerodem Ústí nad Labem z provinčního města, kde se přírodním vědám věnoval nanejvýš městský lékař nebo hygienik, na průmyslové centrum regionu, kterému vévodila chemická továrna s vlastním výzkumným střediskem. Pánové Václav Houfek a Martin Krsek poté obeznámili přítomné s četnými, mnohdy kuriózními detaily ze života i odborné práce některých velkých osobností, skutečných gründerů - zakladatelů, ústecké přírodovědy přelomu 19. a 20. století.
Geolog Josef Emanuel Hibsch například obchodil celé České středohoří s kladívkem v ruce a ústecké muzeum mu vděčí za podstatnou část své geologické sbírky. Zasadil se o záchranu některých významných krajinných dominant - Panské skály u Kamenického Šenova a nebo Vrkoče v dnešní ústecké čtvrti Vaňov. Proslulou skálu zvanou Kanón, mezi Krásným Březnem a Neštěmicemi, však zachránit nedokázal.
Právě tak ochránce ptactva Heinrich Lumpe nenaučil stěhovavé ptáky, aby zůstávali přes zimu v jeho proslaveném Lumpeparku, který byl předchůdcem dnešní ústecké zoo. Věnoval se tedy alespoň osvětě, bránil své chráněnce před kočkami a zabýval se pozorováním živočichů. V této oblasti byl však, jak se zdá, pověstným průkopníkem slepých uliček. Některé jeho odborné články mají z dnešního pohledu charakter téměř cimrmanovský.
Nejvýznamnější experiment podnikl v Ústí nad Labem Victor Franz Hess. V roce 1912 odstartoval z ústecké chemičky balon, který nesl nejen váženého vědce, ale také aparaturu, pomocí níž se podařilo prokázat, že záření, kterému dnes říkáme kosmické, přichází opravdu z kosmu. Victor Franz Hess asi později na svůj let vzpomínal se smíšenými pocity - v balonovém koši se necítil právě nejlépe a nikdy v životě už do něj prý nesedl. Na druhou stranu i díky ústeckému letu obdržel později Nobelovu cenu za fyziku.
Na povídání obou muzejních historiků, kteří se věnovali i některým dalším osobnostem z dějin ústecké přírodovědy, navázala diskuse, v níž došlo i na jiná témata, než čistě přírodovědná. V samotném závěru se hovořilo i o blížícím se termínu znovuotevření Muzea města Ústí nad Labem, na které se všichni Ústečané dozajista těší. I my se těšíme - na muzeum, ale také na dubnové Science Café!
Jana Komínová, Přírodovědecká fakulta UJEP Ústí nad Labem
Frederik Velinský, Český rozhlas Sever a magazín Planetárium
Přírodovědecká fakulta
Univerzity J. E. Purkyně
České mládeže 8
400 96 Ústí nad Labem
Studijní oddělení
vč. přijímacího řízení:
Tel: +420 475 283 303
Tel: +420 475 283 185
Tel: +420 475 283 182
E-mail: studium.prf@ujep.cz
Děkanát:
Tel: +420 475 283 223
Fax: +420 475 283 563
E-mail: dekan.prf@ujep.cz
IČ: 44555601
Kontakty Přírodovědecké fakulty
Partneři Přírodovědecké fakulty
NOVÝ WEB FAKULTY NA NOVÉ ADRESE !
Dny vědy a umění 24. – 25. 4. 2013